Kapcie dla dzieci w pigułce

Kapcie do żłobka i przedszkola temat dość często poruszany przy różnych okazjach. Tak ogólnie im więcej i częściej boso lub w skarpetkach antypoślizgowych tym lepiej dla rozwoju stopy więc na to pozwalajmy w domu. Niestety już poza domem czyli w żłobkach i przedszkolach w trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo wymagane jest jednak zabezpieczenie stopy właśnie w kapcie.

Jakie te kapcie? Kapcie dla najmłodszych powinny być wygodne, lekkie i przewiewne. W ofertach producentów znajdziecie kilka podstawowych grup kapci od bardzo miękkich typu barefoot, poprzez najbardziej popularne te klasyczne na gumowej podeszwie aż do tych specjalistycznych którymi są ortopedyczne. Kolejny podział jest ze względu na rodzaj zapięcia czyli kapcie sznurowane, zapinane na rzep lub sprzączkę oraz wsuwane (tutaj akurat może być wstawka gumy po bokach). Z uwagi na porę roku wyodrębnia się podział na cieplejsze jesienno zimowe oraz sandałkowe idealne na cieplejsze miesiące. Najlepiej gdyby to wszystko wypośrodkować i znaleźć złoty środek w postaci dobrych kapci profilaktycznych takich które będą zapobiegać pojawianiu się jakichkolwiek zaburzeń rozwojowych czyli będą odpowiednie dla normalnego rozwoju stopy dziecka.

Często pojawia się pytanie o modele uniwersalne czyli idealnie dopasowane do każdej stopy. Niestety naszym zdaniem takie idealne kapcie pasujące dla każdego dziecka nie istnieją. Każda stopa jest inaczej zbudowana i aby nie zrobić krzywdy kapeć oraz but powinien być dobierany indywidualnie. Dobór kapci jest bardzo ważny ponieważ dziecko spędza długi czas w przedszkolu i to często w pozycji siedzącej na podłodze, zatem kapcie nie mogą w żadnym stopniu uciskać i ograniczać nogi. Z tego samego powodu kapcie powinny być przewiewne by ograniczyć pocenie. Najlepiej jeśli są wykonane z oddychających, naturalnych materiałów. Fajnie też jeśli posiadają dodatkowe odpowietrzenia w podeszwie (czasem zauważysz małe dziurki i wyżłobienia). Powinny być też odpowiednio wycięte po bokach szczególnie w okolicy kostki.

Kapcie oczywiście mają być ładne (tutaj daj wybrać dziecku) ale przede wszystkim mają być wygodne i dobrze przylegające do nóżki. Powinny być szerokie w czubkach by paluszki miały swobodę poruszania. Dla bezpieczeństwa z zabudowanymi palcami by ktoś inny w twardych kapciach nie nadepnął na odkryte paluszki lub dziecko nie dobiło do czegoś wystającego. Dla wsparcia samodzielności dziecka dobrze by były łatwe do zakładania i zdejmowania przez dziecko czyli rzep, no chyba, że maluch opanował sprzączki, zatrzaski oraz sznurówki. Giętkie, elastyczne i miękkie ale jednocześnie trzymające stopę w ryzach. Nie mogą być tez za sztywne żeby nie wymuszać dziwnych pozycji stopy dziecka w momencie siadania na podłodze (muszą mieć swobodę ruchu by dobrze pracować i pozwolić na optymalne, zazwyczaj intuicyjne układanie).

Stopa dziecka powinna być właściwie podtrzymywana, by nie doszło do rozwoju poważnych wad. Miękkie, bezkształtne kapcie do przedszkola, bez wyprofilowanego zapiętka, regulacji i giętkiej podeszwy na pewno nie będą tymi odpowiednimi.
Czasem rodzice znowu w drugą stronę są na tyle przewrażliwieni szczególnie po przeczytaniu różnych ogólnie dostępnych poradników, że od razu zapobiegawczo pytają o buty zdrowotne typu ortopedycznego. Oczywiście staramy się wytłumaczyć i przekonać by nie kupować na własną rękę a jedynie po konsultacji ze specjalistą. Typowe buty ortopedyczne są bardzo zabudowane i ograniczają swobodny ruch stopy. Swoją rolę spełnią tylko wtedy jeśli zostaną prawidłowo dobrane do konkretnej wady. Przy prawidłowo rozwijającej się stopie co gorsza mogą zaszkodzić a tego chyba nikt nie chce zrobić swojemu dziecku.

Kapcie do przedszkola nie mogą być za małe ani za duże, kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Najważniejsze jest zdrowie i wygoda dziecka, zatem kapcie do przedszkola nie mogą uciskać czy spadać z nóżki. Dobre kapcie do przedszkola porządnie trzymają się na stopach. Nie zsuwają się, nie ślizgają, nie spadają, gdy dziecko macha nóżkami oraz nie przemieszczają się na stopie podczas chodzenia.
Nie kupuj kapci do przedszkola na szybko i bez dziecka!!! Zaplanuj spokojnie odwiedziny w sklepie stacjonarnym gdzie możesz domierzyć nie tylko rozmiarowo ale też i biorąc pod uwagę szerokość i wysokość stopy. Fajnie też by już w ostatniej fazie zakupu, po ustaleniu rozmiaru i modelu, dać wybór dziecku by zdecydowało co do koloru i wzoru bo to ono będzie w nich spędzało cały dzień, patrzyło na nie i dbało o nie, dlatego powinno je lubić.

Małe podsumowanie dla utrwalenia jakie powinny być kapcie:
– lekkie, giętkie i wygodne
– na elastycznej antypoślizgowej podeszwie
– z dobrych oddychających materiałów, przewiewne
– przylegające do stopy ale nie krępujące jej ruchów
– odpowiednio dobrane ze względu na porę roku
– dopasowane rozmiarowo (nie za duże i nie za małe)
– łatwe do samodzielnego zakładania przez dziecko
– ładne by podobały się dziecku

Drodzy Rodzice pamiętajcie stopa dziecięca kostnieje aż do 8 a nawet 10 roku życia. Wszystko co na nią wkładamy w okresie tych kilku lat ma wpływ na jej rozwój. Jeśli od początku zadbamy o prawidłowy dobór butów, w tym kapci do przedszkola to ryzyko zniekształceń na pewno zmaleje.
Celowo nie będziemy tu wymieniać producentów i marek bo w naszym dziubaskowym sklepie mamy już wyselekcjonowane różne modele żeby sprostać waszym oczekiwaniom. Zapraszamy serdecznie do naszego tyskiego sklepu lub do innego zaufanego miejsca stacjonarnego gdzie przy pomocy doradcy domierzycie i zapewne dobrze wybierzecie!

Przypominajka! W dziubaskowym sklepie kapcie oraz buty w ofercie stacjonarnej z uwagi na konieczność domierzenia i prawidłowego doboru butów. Wobec powyższego do naszego salonu zapraszamy Was oczywiście zawsze razem z dzieckiem. Co do reszty oferty towarowej oprócz stacjonarki szukajcie też on-line bo wybiorczo też tam jesteśmy www.dziubasek.pl

Gdzie nas szukać?
Tychy Plac Korfantego czynne w tygodniu 10-18 a soboty 9-13, zapraszamy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne artykuły w tej kategorii

Zobacz jak bogaty jest świat dziecięcych bucików. Poznawaj producentów, czytaj ciekawe artykuły.

Buty sezonowe na wakacje

Buty sezonowe na wakacje

Sezon wakacyjny w trakcie, może właśnie szukasz odpowiednich butów na plażę lub basen? Jeśli tak to warto rozważyć kilka opcji, które zapewnią komfort, ochronę i styl. Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem nad morze i chcesz zabezpieczyć delikatną skórę na stopach koniecznie...

Buty dla dzieci z ekoskóry

Buty dla dzieci z ekoskóry

Buty Wojtyłko wykonane są z niezwykle wytrzymałych materiałów. Solidne wykonanie gwarantuje wygodę i stabilność stopy podczas chodzenia. Marka ta specjalizuje się w obuwiu dziecięcym oraz damskim. Przewodnim hasłem firmy jest...