Buciki dla dzieci

w teorii

Dobry dziecięcy but to podstawa!

1. Kiedy jakie buciki?

Buty dziecięce powinny być indywidualnie dobierane by zapewnić jak największy komfort noszenia. Najlepiej mierzone od razu w sklepie gdzie obsługa sprawnym okiem może wstępnie wyłapać ewentualne zaburzenia prawidłowego funkcjonowania stopy. Tym sposobem rodzice mają od razu sygnał, że warto zasięgnąć konsultacji już u konkretnego specjalisty. Priorytetem jest wybór pierwszych bucików i to jest ten moment by obowiązkowo zakupu dokonać w punkcie stacjonarnym!

Z doświadczenia możemy obalić parę mitów, że tylko jedna, dwie marki są najlepsze. Owszem jakość obuwia jest bardzo ważna ale też duże znaczenie ma model buta. Czasem zakupu dokonuje się w drodze eliminacji butów w których dziecko mniej swobodnie się porusza i decyzja pada na model którego wstępnie nie braliśmy pod uwagę a okazuje się być najbardziej odpowiedni dla dziecka. U dzieci które nie potrafią zakomunikować która para, potwierdzeniem dobrze dobranego buta jest swoboda w poruszaniu i szybkość. To jest moment gdzie rodzic zazwyczaj goni malucha biegnącego przed siebie by poznawać świat!

2. Cechy dobrego buta

But powinien być lekki, giętki i miękki po całości a koniecznie na elastycznej podeszwie. Model powinien być na tyle szeroki by paluszki miały miejsce do swobodnego poruszania tu wskazanie na BareFoot. Dobrze żeby materiały z których but jest wykonany były najwyższej jakości czyli ułatwiające oddychanie skóry, odprowadzające ewentualny nadmiar wilgoci a przy tym nieprzemakalne. No i buty kupujemy z optymalnym zapasem w granicach 6-9mm (tutaj różnie źródła podają dlatego warto przymierzyć mniejszy i większy a decyzja ostateczna dopiero jak widzimy w którym dziecko lepiej chodzi). Szczególnie w przypadku pierwszych bucików ważne jest optymalne dopasowanie także na długość i nie należy robić zbyt dużego zapasu. W tym przypadku nie należy oszczędzać.

Kolejna żelazna zasada buty kupujemy nowe gdyż nawet te które są prawie idealne ale były założone i chodzone już mają swój specyficzny kształt dopasowany do stopy i chodu poprzedniego właściciela.

Wiosną i latem idealnie sprawdzą się półbuty na rzepy lub sznurowane. Te drugie cieszą się mniejszym powodzeniem dlatego warto wspomnieć o zaletach sznurówek. Sznurowane buty dla dzieci niestety mają to do siebie, że jeśli maluch nie potrafi ich zawiązać – obowiązek ten spada na rodzica jednak ten typ obuwia zapewnia najlepszą możliwość dopasowania buta do stopy, co sprawia, że trzymają one nogę dużo lepiej niż obuwie na rzep. To czyni z nich także odpowiedni wybór dla dzieci o niestandardowej tęgości stopy. Pamiętać należy, że w pierwszych momentach nauki chodzenia nie chodzi o pośpiech, tylko o idealne dopasowanie bucika. U maluszka stopa pracuje bardzo intensywnie, wkładając wiele pracy w naukę chodzenia dlatego Drodzy Rodzice sznurówki na plan pierwszy!

3. O czym warto jeszcze wiedzieć?

Co to jest BareFoot? Technologia tego obuwia opiera się na stworzeniu wrażenia chodzenia boso. Buty są lekkie i bardzo elastyczne. Podeszwa zgina się na całej długości oraz szerokości, jest całkiem płaska i równa. Szeroki czubek daje dużą swobodę ruchu w przedniej części buta, a palce układają się w naturalny sposób, nie są ściśnięte. Buty zapewniają odpowiednią stabilizację, zapiętek jest usztywniany. Obuwie dla dzieci typu barefoot nadaje się zarówno do nauki chodzenia jak i dla dzieci starszych.

Co daje membrana Te-Por? To specjalny materiał, stosowany w kolekcji na jesień i zimę. Przede wszystkim odpowiada za wodoodporność. Dzięki zastosowaniu tej technologii obuwie jest oddychające, stopy nie pocą się zaś para odprowadzana jest na zewnątrz. Ponadto membrana poprawia parametry higieniczne wewnątrz butów. Umieszczona jest pomiędzy podszewką, a warstwą wierzchnią. Buty z membraną idealnie sprawdzają się na deszcz, śnieg oraz przy zmiennych i zróżnicowanych temperaturach w obrębie danej pory roku.

4. Jakie certyfikaty?

Powszechnie znanym jest Certyfikat Zdrowa Stopa czyli żółty znak na którym widnieje uśmiechnięta stopa dziecka. Jeśli dany model obuwia posiada przyznany certyfikat to znak, że stópki naszego dziecka są bezpieczne. Takie obuwie wykonane jest prawidłowo pod względem konstrukcyjnym, technologicznym i materiałowym oraz prezentuje się estetycznie. W praktyce oznacza to, że buty pozytywnie zweryfikował ortopeda, antropolog, konstruktor obuwia, technolog i materiałoznawca czyli specjaliści wchodzący w skład komisji przyznającej certyfikat.

5. Co to jest ABS?

Jeszcze nim dziecko rozpocznie naukę chodzenia będzie raczkować. Na tym etapie przydadzą się dodatki takie jak skarpetki czy rajstopki do raczkowania. Fajnym rozwiązaniem są nakolanniki które dodatkowo zabezpieczą spodenki przed przetarciami. Wszystkie te pozycje mają specjalne zabezpieczenia antypoślizgowe by zapewnić stabilizację ruchów pełzania. ABS to nadruk silikonowy służący poprawie bezpieczeństwa podczas hamowania.

6. W czym przedszkolak?

Zdania na temat kapci są podzielone. Niektóre żłobki i przedszkola akceptują skarpetki antypoślizgowe a w niektórych jest odgórny wymóg zakładania kapci. Pamiętajmy, że dziecko w kapciach spędza większość dnia. Zdrowe kapcie muszą pozwalać dziecku poruszać paluszkami i oddychać stopom bez efektu pocenia. Dobrze sprawdzają się kapcie z przewiewnego materiału a wręcz idealne ze skóry naturalnej. Kwestia rodzaju zapięcia też jest istotna ale mając na uwadze naukę samodzielnego zakładania zazwyczaj wygrywają rzepy.

7. Kiedy pierwsze buciki?

Zanim zdecydujemy o zakupie pierwszych butów, dziecko powinno samodzielnie stawiać kroczki gdyż na tym etapie wypracuje własną , naturalną motorykę ruchu.
Dużo lepiej dopasujemy buty dziecku chodzącemu. Warto poświęcić więcej czasu dać dziecku swobodę by maluch pospacerował po sklepie a my byśmy zyskali pewność, że świetnie się w nowych butach czuje. Wygoda dla dziecka powinna być priorytetem dlatego pierwsze pary butów z których będzie korzystało nasze dziecko powinny być idealnie dopasowane.

8. Wady i konsultacje?

Rozróżniamy wady wrodzone oraz nabyte. Wady u dzieci starszych są zwykle związane z rozbieżnością między szybkim tempem rozwoju kości a wolniejszym wzrostem masy mięśniowej. Najczęściej spotykana wada nabyta to płaskostopie. Wady widoczne podczas chodu i wady palców u nóg mogą się pojawić w wyniku przeciążeń związanych np. z otyłością. Każde ewentualne zaburzenie prawidłowego ułożenia stóp u dzieci wymaga konsultacji specjalistycznej rehabilitantów którzy wiedzą, co robić, kiedy dziecko krzywi stopę do środka lub kiedy pojawia się problem stawiania nóg na zewnątrz. Niestety także rodzice, często nieświadomie, przyczyniają się do rozwoju wad stóp u najmłodszych, między innymi poprzez zbyt wczesną pionizację dziecka. Predyspozycją do powstawania wad stóp u dzieci jest też obniżone napięcie mięśniowe. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek wad warto zapoznać się ze specjalnym obuwiem rehabilitacyjnym.

BUTY DLA DZIECI STACJONARNIE
TYCHY PLAC KORFANTEGO
czynne w tygodniu 10-18 sobota 9-13